New York borsası yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puana yakın bedel kazandı ve yüzde 0,30 artarak 32.735,09 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,48 artışla 4.077,43 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,10 çıkarla 11.869,69 puana çıktı.

Enflasyon ve büyüme odaklı dertlere karşın bölüm bazlı hareketlilikle dün günü yükselişle tamamlayan endeksler, enflasyonun biraz yavaşladığına işaret eden dataların tesiriyle bugün açılışta müspet seyrini sürdürdü.

ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, ülkede ferdî gelirler nisanda yüzde 0,4 artarak beklentilerin gerisinde kalırken, ferdî tüketim harcamaları yüzde 0,9 ile kestirimlerin üzerinde artış kaydetti.

Ferdî tüketim harcamalarındaki yükseliş, artan fiyatlara karşın tüketimin güçlü kaldığını ve tüketici harcamalarının ekonomik büyümeyi destekleyebileceğini gösterdi.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı, besin ve güç kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi ise nisanda aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4,9 arttı.

Çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksinde yaşanan aylık ve yıllık artışlar piyasa beklentileri ile paralel bir seyir izlerken, yıllık artışın 4 ayın en düşük düzeyine gerilemesi fiyat artışlarının yavaşlayabileceğine dair bir işaret olarak yorumlandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.