500 Yıllık İnka İmparatorluğu Mumyasının Yüzünün Neye Benzediği Sonunda Ortaya Çıktı

Bilim insanları, 500 yıllık bir İnka İmparatorluğu mumyasının yüz hatlarını başarıyla ortaya çıkardı. Bu bulgu, tarih bilimindeki en büyük keşiflerden biri olarak kabul ediliyor ve sizi hayrete düşürecek.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/nation…

1995 yılında kaşif Johan Reinhard, And Dağları’nın soğuk zirvelerinde oldukça şaşırtıcı bir keşif yaptı ve Juanita veya Ampato’nun Bakiresi olarak tanınan genç kızı keşfetti.

Bilim insanları ,kızın yaşının 13-14  civarlarında olduğunu tahmin ediyor. İnka döneminde yaşayan kızın yüzü, üç boyutlu teknoloji kullanılarak yeniden oluşturuldu. Çalışmaya Polonya’daki Santa Maria Katolik Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi’nden bilim insanları da katıldı.

İnkalar için kutsal bir dağ olan Ampato’daki keşif, bilim adamlarını ve tarihçileri oldukça heyecanlandırdı.

Böylesi eşsiz durumda korunmuş bir mumya olan Juanita, İnka imparatorluğu, kültürü ve Juanita’nın kendisi hakkında dikkate değer bilgiler verdi. Peru’ya dönmeden önce Washington ve Japonya’da sergilendi ve Time dergisi onu yılın en büyük keşiflerinden biri ilan etti.

Salı günüyse araştırmacılar Juanita çalışmasıyla ilgili çarpıcı bir bilgi açıkladılar.

Peru, Polonya ve İsveç’ten araştırmacılar, Juanita’nın sergilendiği Peru’daki Santa Maria Katolik Üniversitesi’nden yapılan bir duyuruya göre, kızın ölmeden önceki son hallerine yakın yüzünün gerçekçi bir silikon modelini yarattılar. Silikondan yapılan genç kız büstü, belirgin elmacık kemikleri, siyah gözleri ve koyu tenli genç bir kızı tasvir ediyor.

İsveçli arkeolog ve heykeltıraş Oscar Nilsson ise, Juanita’nın yüzünü modellemenin yaklaşık 400 saat sürdüğünü ifade etti.

Reinhard, Juanita’nın kafatasının bir analizinin ardından, kızın şiddetli bir kafa darbesi yüzünden öldüğünü belirledi. Ona göre, kız muhtemelen kamış tarlalarına ve köylerine su sağlanması için diğer İnka insan kurbanları gibi yerliler tarafından kurban edildi.

En nihayetinde keşfinden yirmi sekiz yıl sonra, dünyayı büyüleyen mumyanın sonunda bir yüzü var.

Reinhard’a göre, kız korkmuş olmasına rağmen, ölümden sonra güzel bir hayatı hayal ederek bir kurban olarak seçilmekten onur duymuş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx