AB’den “yasa dışı” içerikler için Elon Musk’a 24 saat süre: İsrail-Hamas savaşı diye bilgisayar oyunlarından görüntüler paylaşılıyor

AB Komisyonu, son günlerde X’te şiddet barındıran “yasa dışı” ve dezenformasyon içeriklerinin uyarılara rağmen kaldırılmadığını, bunun için Musk’a 24 saat süre verildiğini duyurdu.
10 Ekim Salı 2023 Saat: 22:40

AB Komisyonunun dijital hizmetlerden sorumlu üyesi Thierry Breton, X’in sahibi Elon Musk’a mektup gönderdi.

Gönderdiği mektubu X’ten de paylaşan Breton, İsrail ve Hamas arasındaki savaşın ardından X’in AB’de yasa dışı içerik ve yanlış bilgi yaymak için kullanıldığına dair göstergeler bulunduğunu belirtti.

Breton, AB’nin Dijital Hizmetler Yasasının (DSA) içerikler hakkında kesin yükümlülükler getirdiğini hatırlatarak, bunlar arasında ilgili makamlardan gelen uyarılar sonucunda bazı şiddet veya terör barındıran içeriklerin kaldırılması gerektiğini, ilgili makamların uyarılarına rağmen bunların kaldırılmadığını gördüklerini aktardı.

“Manipülasyon yapılıyor”

Ayrıca X’te yalan ve manipüle edilmiş çok sayıda görüntü-bilginin yayıldığına dair bildirimler yapıldığını vurgulayan Breton, bunlar arasında İsrail-Hamas savaşıyla ilgisi bulunmayan eski ve hatta bilgisayar oyunlarından parçalar içeren görüntüler bulunduğunu ifade etti.

Breton, bu nedenle X platformunun gereken tedbirleri alması ve ekibine bunun hakkında bilgi sağlanmasını, X yetkililerinin Europol ve ilgili kolluk kuvvetleriyle temas içinde olmasını, taleplere hızla karşılık verilmesini istedi.

Breton, “Bu talebe önümüzdeki 24 saat içinde hızlı, doğru ve eksiksiz bir yanıt vermenizi rica ediyorum. Cevabınızı DSA’ya uygunluğunuzla ilgili değerlendirme dosyamıza ekleyeceğiz. Olası bir soruşturmanın açılması ve uygunsuzluğun tespit edilmesinin ardından cezaların uygulanabileceğini hatırlatırım.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx