Afganistan’da 6,3 ve 5,4’lük iki depremin ardından İran’da 5,3’le sallandı

Afganistan’da 7 Ekim’deki şiddetli depremlerin ardından Herat vilayeti 6,3 ve 5,4 büyüklüğündeki iki depremle yeniden sarsıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 6,3 büyüklüğündeki ilk depremin merkez üssünün Herat’ın kuzeybatısı olduğunu ve yerin 6,3 kilometre derinliğinde meydana geldiğini açıkladı.

Yetkililer, depremlerde bir kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

USGS, ilk depremden yaklaşık 20 dakika sonra da Herat’ın 27 kilometre kuzeyinde 5,4 büyüklüğünde başka bir sarsıntı daha olduğunu duyurdu. Deprem, yerin yaklaşık 10 kilometre derinliğinde oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Herat’taki depremler nedeniyle 120’den fazla kişinin bölgedeki hastaneye götürüldüğünü açıkladı.

Taliban geçici hükümetinin Kültür ve Enformasyon Bakanlığı da depremin Herat ve komşu vilayetlerde hissedildiğini ve bölgenin çoğunda elektrik kesintisi yaşandığını duyurdu.

İRAN 5,3 İLE SALLANDI

İran’ın Huzistan eyaletine bağlı Ramşir ilçesinde 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Huzistan eyaletinin Ramşir ilçesine bağlı Muşrage kasabası olan 5,3 büyüklüğündeki deprem, yerel saatle 14.45’te kaydedildi. Deprem yerin 13 kilometre derinliğinde gerçekleşirken, can kaybı olup olmadığına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx