Banka kredisine kefil oldu, tek bir imza ile hayatı karardı!

Sahibi olduğu mağazada elektrikli ev aletleri satışı yapan Haydar Akbayır, yaşadığı mali sıkıntıyı aşmak için kredi arayışına girdi. Özel bir bankaya kredi başvurusunda bulunan Akbayır’ın aldığı krediye akrabası Hacı Bayram Yılmaz da kefil oldu. Kredi zamanında ödenemedi. Akbayır’ın şirketi için iflas kararı çıktı.

Banka, ödenemeyen kredi için Hacı Bayram Yılmaz’ın kapısını çaldı. 24 Nisan 2019 günü banka, Yılmaz’a ihtarname gönderdi. İhtarnamede, kredi borunun 1 milyon 687 bin TL olduğu bildirildi.

ÖNCE İHTARNAME SONRA TAKİP
İhtarnameden birkaç gün sonra banka Yılmaz’a yönelik icra takibi başlattı. İstanbul 10 İcra Dairesi ve İstanbul 36 İcra Dairesi üzerinden başlatılan iki takip sonrası Yılmaz’ın mülklerinin satışı istendi.


Yılmaz’ın 3 milyonluk borcu için 50 milyonu bulan iki mülkü daha icradan satılacak.

İKİ MÜLKÜ SATILDI
Yılmaz’ın bir arsası ile bir dairesi toplam 1 milyon 878 bin liraya icradan satıldı. Her iki mülkün satışı ise ayrı icra müdürlüklerinden açılan dosyalar üzerinden yapıldı. İddiaya göre mülk satışından yapılan tahsilat, bir diğer icra müdürlüğüne bildirilmedi. Yılmaz’ın mülklerinin satışı yansıra başka bir bankadaki 1 milyon 184 bin lirasına da bloke konuldu.

OTURDUĞU EV DE İCRALIK OLDU
Durum böyle olunca, her iki dosyadan Yılmaz borçlu kalmaya devam etti. Yüklü miktarda faiz işletilen borç miktarı halen 3 milyon liraya yakın görünüyor. Devam eden borç nedeni ile Yılmaz oturduğu Avcılar Ispartakule’deki ev ile Florya’daki bir dükkânın da icardan satışı istendi. Her iki mülk için belirlenen bedel 46 milyonu aşıyor.

AVUKAT HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
Banka avukatının, bilinçli olarak yaptığı tahsilatları ilgili dosyalara bildirmediğini öne süren Yılmaz, ilgili bankanın yöneticileri yanı sıra Av. Suna T. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda, şüphelilerin ‘dolandırıcılık’ suçu işledikleri öne sürüldü. Savcılık başvurusunun yanı sıra, Av. Taştekin hakkında, üyesi olduğu İstanbul Barosu’na da başvuruda bulunuldu.

Konu ile ilgili görüşüne başvurmak üzere ulaştığımız avukat Suna T.’den ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx