Can Atalay: TBMM’yi göreve ve sorumluluğa davet ediyorum, 6 Şubat ‘deprem farkındalık günü’ olarak ilan edilmelidir

Cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada; “Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımı ve en fazla can kaybına sebep olmuş bu büyük depremlerin yıl dönümüne giderken TBMM’yi göreve ve sorumluluğa davet ediyorum. Bu anlamlı gün nezdinde, 6 Şubat, ‘Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmelidir. 6 Şubat, kaybettiklerimizi anacağımız ve toplumda afet bilinci oluşturmaya yönelik kapsamlı çalışmaların yapılacağı bir gün olmalıdır” dedi.

Gezi Davası kapsamında Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, avukatları tarafından yönetilen kişisel X hesabından bir paylaşım yaptı. Atalay’ın mesajı şöyle:

“Hataylılar ve diğer bölgelerdeki deprem mağdurları için hayat hâlâ normalleşmedi”

“Biliyorum, siz unutmadınız yaşadıklarınızı, ben uzaktayım ama ben de unutmadım”

Biliyorum, siz unutmadınız yaşadıklarınızı, ben uzaktayım ama ben de unutmadım. Depremin 40’ıncı günü Antakyalı, Samandağlı, Defneli kadınların ellerinde rihenleri ve bahurlarıyla ‘Ma rıhna nıhna hön’ diyerek yeri göğü inlettiklerini de unutmadım. Hayıflandım, bir çift ayak olamadığım, bir ses de ben çıkaramadığım için. Geçtiğimiz haftalarda Sutaşı’nda yanarak can veren İsacan ve Doğa’yı da unutmadım. 2012 raporunda depreme dayanıksız olduğu Sağlık Bakanlığınca tespit edilen İskenderun Devlet Hastanesi’nde açık bir sosyal cinayete kurban giden yurttaşlarımızı, Özel Defne Devlet Hastanesi’nin yoğun bakımında ölüme terk edilen abilerimi, ablalarımı ve kardeşlerimi de unutmadım. Hastanenin emekçileri canlarıyla uğraşırken onları işten çıkaran, hastanenin enkazını dahi satan o insan müsveddesi patronunu da unutmadım.

“TBMM’yi göreve ve sorumluluğa davet ediyorum. 6 şubat, ‘deprem farkındalık günü’ olarak ilan edilmelidir”

Her biri benim nezdimde halkların hesap defterinde yazılı duruyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımı ve en fazla can kaybına sebep olmuş bu büyük depremlerin yıl dönümüne giderken TBMM’yi göreve ve sorumluluğa davet ediyorum. Bu anlamlı gün nezdinde, 6 Şubat ‘Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmelidir. 6 Şubat, kaybettiklerimizi anacağımız ve toplumda afet bilinci oluşturmaya yönelik kapsamlı çalışmaların yapılacağı bir gün olmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx