Cumhuriyet’in 100. Yılında Şirketlere Anlamlı Çağrı

Şirketlerin yönetim kurullarında ve üst yönetiminde kadın oranının yüzde 30’a yükseltilmesini amaçlayan Yüzde 30 Kulübü Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında önemli bir projeye imza attı. 

‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Yeni Kadın Yönetim Kurulu Üyesi’ inisiyatifini başlatan Kulüp, bu doğrultuda yönetim kurullarında kadın üye bulunmayan halka açık şirketleri, en az bir kadın profesyonele yönetim kurulunda yer vermeyi taahhüt etmeye davet ediyor. 

Kulüp söz konusu inisiyatifi ile daha fazla sayıda şirketin karar ve faaliyet alanlarında çok daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir yaklaşımın hâkim olmasını hedefliyor.

İş hayatının her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçlayan ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu ev sahipliğinde 7 yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdüren Yüzde 30 Kulübü Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılında önemli bir projeyi hayata geçirdi.

‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Yeni Kadın Yönetim Kurulu Üyesi’ adıyla hayata geçen proje kapsamında yönetim kurullarında kadın üye bulunmayan halka açık şirketlere çağrıda bulunuluyor. Bu amaçla halka açık 517 şirketten yönetim kurulunda hiç kadın bulunmayan 179 şirketin yönetim kurulu başkanlarına özel bir mektup gönderildi.

Bu mektup ile yapılan çağrıyla ilgili şirketler yönetim kurullarında en az bir kadın profesyonele yer vermeye davet ediliyor. Böylece yarınlar için her alanda hayati olan eşitlikçi yaklaşımın karar mekanizmalarında daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.     

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Eş Lideri ve Boyner CFO’su Özgür Tokgöz Altun şunları söyledi: ‘‘Cumhuriyetimizin henüz ilk yıllarında dünyaya örnek olan kazanımları, üzerine koyarak devam ettirebilmek için hepimize önemli görevler düşüyor. Yüzde 30 Kulübü kadının iş hayatında güçlenmesi için önemli bir girişim hiç şüphesiz ancak önümüzde uzun bir yol var. Günümüzde kadınların iş gücüne katılımı ve sonrasında kadın istihdamının sürdürülebilirliğinin sağlanması, birbirini tamamlayıcı iki önemli unsur olarak öne çıkıyor. Sadece sayı artırmak değil, aynı zamanda kadın çalışanların organizasyon içinde daha verimli ve mutlu çalışabilmesi için fırsat eşitliğine dayalı aksiyonların da geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. İş dünyası, kamu, sivil toplum kuruluşları ve akademi, tüm paydaşlar kadının iş hayatında hak ettiği yere gelmesini birlikte sahiplenerek, mesele haline getirmeli diye düşünüyor, bu çağrımızla ikinci yüzyılımızda tüm hedeflerimize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.”

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Eş Lideri ve aynı zamanda İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Başkanı Ebru Dildar Edin şunları söyledi: ‘‘Cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı sorunlar ve ortaya çıkan gelir adaletsizliği tüm dünyada büyüyor. Bunun önüne geçilememesi toplumsal sorunları derinleştiriyor. Ülkemizdeki kadın istihdamı sorunu eşitsizliklerin sürmesi nedeniyle artarak devam ediyor. Oysa Türkiye’de toplumsal refah için eşit bir hayata geçişe ihtiyacımız var. Cumhuriyetin 100. yılında eşitsizliklerin süregeldiği bir Türkiye artık söz konusu olmamalı. İkinci yüzyılda uluslararası rekabette öne çıkmak ancak kadın ve erkeğin eşit şartlarda birlikte yer alacağı bir iş dünyası ile mümkün olabilir. Bunun için de karar merciinde daha fazla kadının olması gerekiyor. Hedefimiz, başlangıçta 100 yeni kadın Yönetim Kurulu Üyesi inisiyatifiyle ilerleyen dönemlerde Yönetim Kurullarında en az yüzde 30 oranında kadın temsiliyetinin sağlanmasıdır. Bu önemli projemiz sayesinde önümüzdeki dönemde yönetim kurullarında daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir anlayışın hakim olmasını ümit ediyor, tüm şirketleri Yüzde 30 Kulübü Türkiye’nin bu anlamlı çağrısına katılmaya davet ediyorum.’’

 

Yüzde 30 Kulübü Hakkında

2010 yılında İngiltere’de kurulan Yüzde 30 Kulübü inisiyatifi, iş dünyasındaki kadınların üst düzey liderlik rollerinde temsilini artırmayı ve şirketleri daha kapsayıcı bir iş ortamı oluşturmaları için teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun için dünyanın en büyük şirketlerinin yönetim ve üst yönetim seviyesinde en az %30 kadın temsilini hedefliyor. 

Yüzde 30 Kulübü, yönetim kurulu başkanlarının ve CEO’ların, organizasyonlarının her seviyesinde toplumsal cinsiyet dengesini iyileştirmeyi amaçladıkları bir iş birliği olarak biliniyor. Bu iş birliğinin arkasında toplumsal cinsiyet dengesinin şirketleri daha başarılı ve yönetim kurullarını daha etkin yapacağına olan inanç yatıyor.  

Yüzde 30 Kulübü Türkiye, 2017 yılında Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (SU CGFT) ev sahipliğinde faaliyet göstermeye başladı. Forumun “202 Yönetim Kurulunda Kadın Raporu”na göre Türkiye’de Yönetim Kurullarında kadın üye oranı %17,5. Halka açık 475 şirketin 158’inin yönetim kurulunda ise kadın üyesi bulunmuyor. 2023 yılında ise 179 şirketin yönetim kurulu sadece erkeklerden oluşuyor.

Yüzde 30 Kulübü Türkiye hedefleri arasında, BIST Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da yer alan şirketlerde yönetim kurullarındaki kadın üye oranının en az yüzde 30’a ulaştırılması ve BIST’teki tüm şirketlerin yönetim kurullarında kadın üyelerin yer almasının sağlaması da yer alıyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx