Hamas’ın serbest bıraktığı ABD’li anne kız İsrail’e döndü

Hamas tarafından rehin alınan ve dün günler süren girişimler sonucu serbest bırakılan  Natalie Raanan’ın babası Uri Raanan, kızının iyi olduğunu açıkladı.

59 yaşındaki anne Judith Tai Raanan ve 17 yaşındaki kızı Natalie, dün Hamas tarafından serbest bırakılmıştı.

Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada “Katar’ın çabalarına yanıt olarak iki ABD’li esiri (anne ve kızı) insani gerekçelerle serbest bıraktık” denilmişti.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, esirleri, “ABD Başkanı Joe Biden ve faşist yönetiminin iddialarının yanlış ve temelsiz olduğunu dünyaya kanıtlamak için serbest bıraktıklarını” söylemişti.


‘NEDEN BIRAKILDIKLARINI BİLMİYORUM’

Associated Press’e konuşan Uri Raanan, kızıyla telefonda görüştüğünü ve kızının durumunun iyi olduğunu belirtti.

ABD’nin Chicago eyaletinde yaşayan baba, dün televizyonda Hamas tarafından esir alınan bir anne ve kızın serbest bırakıldığı haberini gördüğünde bunların kendi kızı ve kızının annesi olmasını umduğunu söyledi.

SADECE KÜÇÜK BİR ÇİZİK VAR

Anne ve kızının neden serbest bırakıldıklarını bilmediğine işaret eden Raanan, Natalie Raanan’ın elindeki “küçük bir çizik” dışında bir zarar görmediğini aktardı.

71 yaşındaki baba, Natalie ve annesinin Tel Aviv’deki akrabalarının yanına gideceklerini ve gelecek hafta da ABD’ye geleceklerini tahmin ettiğini ifade etti.

KIZIL HAÇ: REHİNELER İÇİN UMUT

ABD Başkanı Joe Biden, Natalie ve Judith Raanan’ın serbest bırakılmasındaki memnuniyetini ifade etti.

Rehineleri, Gazze’den İsrail’e ulaştıran Kızıl Haç ise, olayın hala rehin tutulan insanlar için bir umut oluşturduğunu vurguladı.

Hamas, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nden İsrail’e düzenlediği şafak baskınında en az 200 kişiyi rehin almıştı. Rehineler arasında 30 çocuk, 60 yaş üstü 20 kişi olduğu ifade ediliyor. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx