Hitler’le babasının mektupları Türkçe’de

Avusturyalı tarihçi Roman Sandgruber, Hitler ve babası arasındaki mektuplaşmalardan yola çıkarak yazdığı “Hitler’in Babası: Oğlu Nasıl Diktatör Oldu?” adlı kitapta, tarihin seyrini değiştiren bir hükümdarın ailevi ilişkilerini ortaya seriyor.

Hitler’in Babası – Oğlu Nasıl Diktatör Oldu?, Roman Sandgruber, Çeviri: Aykut Cumbul, Kafka Kitap, 280 syf., 2024.

Tavan arasında saklanmış otuz bir mektubun bulunmasıyla daha önce kimsenin hakkında yazmadığı, tarihteki büyük soru işaretlerinden biri olan Alois Hitler’i ve oğluyla olan ilişkisini irdeleyen bu araştırma, hem otobiyografik hem de psikanalitik bir seyir izleyerek dönemin tarihine, sosyal yapısına, aile kavramına ve savaşın tüm süreçlerine yakın mesafeden bakmayı mümkün kılıyor. Konuya özne olan belge ve dokümanların kitapta cömertçe paylaşılmasıysa çalışmayı arşivlik bir esere dönüştürüyor.

Hitler’in yakın çevresindeki hemen herkesin; fotoğrafçısının, basın müdürünün, bankacısının, şoförünün, özel doktorunun, nöroloğunun, sekreterinin, annesinin, kız kardeşinin, diyetisyeninin, yeğeninin ve sevgilisinin hayatlarına dair bilgimiz olmasına rağmen nasıl olur da babası Alois hakkında birkaç cümleden öteye gidemeyiz? Sandgruber, kitabında bu sorunun da cevabını vererek Führer’in neyi gizlemeye çalıştığını ortaya seriyor.

ROMAN SANDGRUBER KİMDİR?

Roman Sandgruber, 20 Şubat 1947’de Rohrbach’ta dünyaya geldi.1965’ten 1971’e kadar Viyana Üniversitesi’nde tarih, Almanca ve ekonomi okudu. 1972-1988 yılları arasında aynı üniversitede sözleşmeli ve üniversite asistanlığı yaptı. 1988’den 2015’e kadar Johannes Kepler Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nde üniversite profesörü olarak görev yaptı.

Sandgruber, Avusturya Bilimler Akademisi üyesidir ve 1996’dan 1998’e kadar Linz Üniversitesi Senatosu Başkanlığı yapmıştır. Çalışmalarıyla çok sayıda ödülün sahibi olan yazar, Viyana’da yaşayıp tarih araştırmaları yapmayı sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx