İngiliz diplomat Blinken’ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi: 22 yıldır örneğini görmedim

  • HABER7

İsrail’in Filistinlilere uyguladığı soykırımın en büyük destekçilerinden olan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Türkiye ziyareti günlerdir dünyanın gündeminde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’ye giderek randevu vermediği Blinken’i havaalanında karşılamaya üst düzey diplomatlar gönderilmedi.

YALNIZ GELİP YALNIZ GİTTİ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri Bakanlığı Amerika’dan Sorumlu İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan, Ankara Vali Yardımcısı Namık Kemal Nazlı karşılanan Blinken, giderken de yalnız uğurlandı.

BİR ŞOK DA BAKAN FİDAN’DAN

Blinken, bir şok da Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşmesinde yaşadı. Bakan Fidan kendisine sarılmak için hamle yapan Blinken’a sadece elini uzatarak karşılık verdi. 

İNGİLİZ DİPLOMAT: ÇOK SERT BİR AZARLAMA

İngiltere’nin eski Özbekistan Büyükelçisi olan dış politika Craig Murray, Blinken’ın zorlu geçen Türkiye ziyaretine dikkat çeken bir yorumda bulundu.

Sosyal medya hesabı X’ten paylaşımda bulunan Murray, “Diplomatik pratik açısından Türkiye’nin Blinken’i havaalanında karşılamaması ve uğurlamaması çok sert bir azarlamadır.” dedi.

“22 YILLIK DİPLOMATLIĞIMDA BİR ÖRNEĞİNİ GÖRMEDİM”

22 yıllık diplomatlığı boyunca bunun bir örneğini görmediğini söyleyen Murray, “Şüphesiz çorbasına tükürdüler, çayına da işediler.” sözleriyle durumla dalga geçti.

 

FİLİSTİN’E DESTEK VERDİĞİ İÇİN GÖZALTINA ALINMIŞTI

Öte yandan Murray, geçtiğimiz haftalarda Filistin halkına destek verdiğini beyan etmesi ve İsrail’in onlara karşı uyguladığı zulmü eleştirmesinin ardından ülkenin terörle mücadele yasaları uyarınca gözaltına alınmıştı.

Murray paylaşımında, “Yaklaşan Gazze soykırımında Hamas ve Hizbullah’ın her türlü silahlı direniş eylemi benim desteğimi alacaktır. Eğer bu bir suçsa beni hapse geri gönderin.” demişti.

Aynı gün Murray, Birleşmiş Milletler’in işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili Özel Raportörü Francesca Albanese’nin, İsrail’in Gazze Şeridi’ne karşı devam eden kanlı savaşına derhal ateşkes sağlanması için dünya kurumuna müdahale etmesi çağrısında bulunan daha önceki bir X gönderisini yeniden yayınlamış ve “Uluslararası hukuka göre vahşet suçları sadece cezalandırılmakla kalmamalı aynı zamanda önlenmelidir.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx