Macaristan, Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık AB yardım fonunu veto etti

T24 Dış Haberler

Macaristan, Ukrayna’ya 50 milyar dolarlık Avrupa Birliği (AB) yardımını veto etti. Bundan saatler önce Macaristan Başbakanı Victor Orban‘ın bulunmadığı toplantıda Ukrayna’nın AB’ye adaylık müzakerelerinin başlamasına yönelik karar alınmıştı.

TIKLAYIN | AB Zirvesi: Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerini başlatma, Gürcistan’a aday ülke statüsü kararı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla iki gün sürecek AB liderler zirvesi dün bir araya geldi. Zirvenin ana gündem maddesi Ukrayna’ya AB yardımı ve Kiev ile üyelik müzakerelerinin başlatılması idi. Ancak Macaristan Başbakanı Orban önemli bir engel oluşturuyordu. 

“Ukrayna katılım müzakerelerine hazır değil”

Orban, üyelik müzakerelerine ilişkin oylamanın yanlış bir karar olduğunu söyleyerek salonu terk eti. Sosyal medya hesabından da çekimser kaldığını açıklayan Orban, “Ukrayna katılım müzakerelerine hazır değil” dedi.

Macaristan Başbakanı Orban, maddi yardımın engellendiğini, AB liderlerinin Ukrayna ve Moldova ile üyelik müzakerelerini başlatma ve Gürcistan’a adaylık statüsü verme kararından kısa bir süre sonra X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Orban, “Gece çalışmasının özeti: Ukrayna’ya ek para için veto” paylaşımında bulundu.  

Ukrayna, ABD yardım paketini de istiyor

Ukrayna AB yardım paketi dışında ABD’nin de 61 milyar dolarlık savunma yardım paketinin de onaylamasını istiyor. Ama Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörler arasındaki büyük anlaşmazlıklar nedeniyle bu karar da erteleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx