Mantar toplayanlara gümüş kaşık uyarısı

Doğada bulunan çoğu mantar, bilinçsiz tüketimle zehirlemeye devam ediyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, bu vakaların sıklıkla görüldüğünü ve geçen yıla oranla bir artış yaşandığını kaydetti.

“BUNLARIN TAMAMI YANLIŞ BİLGİ”

İnsanların, ‘mantar pişirilirse’, ‘gümüş kaşıkla ezilirse’ ya da ‘yoğurtla birlikte yenilirse’ zehrinin engelleneceği düşüncesi olduğunu söyleyen Sebe, “Bunların tamamı yanlış bilgi. Hiçbir zaman zehirli bir mantarın pişirilmesi, yoğurtla yenmesi, herhangi bir maddeyle ezilmesi zehrini öldürmeye yetmiyor. Tavsiyem illa mantar yemek istiyorlarsa paketli kültür mantarlarını ve sertifikalı olanları tercih etmeliler. Doğadan toplanan mantarların zehirli olup olmadığını, mantar uzmanları bile ayırt etmekte zorlanabiliyor” dedi.

“RENKLİ MANTARLAR DAHA ZEHİRLİ”

Özellikle doğadan toplanan, renkli ve albenisi olan mantarların daha zehirli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sebe, “Çok çeşitli mantar var. Gri, soluk renkli olanlar biraz daha zehirsiz olurken, renkli ve albenisi olanlar aslında daha zehirli olabiliyor. Özellikle belirtmemiz gerekiyor ki vatandaşların dışarıdan, doğadan toplanan bir mantarı yememesi gerekiyor. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor. Çünkü bazıları çok hızlı ilerleyebiliyor” ifadelerini kullandı.

“ÖLÜME KADAR GÖTÜRÜYOR”

Ölüme kadar götüren mantar zehirlenmelerinin yaşandığını vurgulayan Prof. Dr. Ahmet Sebe, “Genellikle mantar yedikten birkaç saat sonra bulantı kusma şikayetiyle gelenler, tedaviye daha iyi yanıt veriyor. Ama 24 saat sonra ya da daha geç belirti veren mantarlar, karaciğer ve böbrek hasarına neden oluyor. Karaciğer ve böbrek nakline, diyalize kadar giden hastalarımız oluyor. Maalesef bu tedavilere ve panzehir kullanmamıza rağmen kaybedilen hastalarımız da var” diye konuştu.

“MANTAR ÇEŞİDİNE GÖRE TEDAVİLER DEĞİŞİYOR”

Mantar vakalarında çok sayıda zehirlenme belirtisi olduğunu dile getiren Sebe, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kimisi bulanık görme kimisi yüzde kızarıklık yapıyor. Kimisi 24 saat sonra bulantı sonrasında kusmayla ortaya çıkıyor. Halüsinojen etki gösteren mantar tipleri de var.  Bize böyle bir hasta geldiğinde mutlaka sorguluyoruz. Mantarın tipini, nereden alındığını, bazen biyoloji bölümünden araştırıyoruz. Mantarı tespit ediyoruz. Buna göre mantarın çeşidine, tipine göre tedavilerimiz değişiyor.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir