Meta Covid-19’u artık tehdit olarak görmeyecek

Geçtiğimiz temmuz ayında Meta, salgının “hafiflediğini” belirttikten sonra, Gözetim Kuruluna yanlış bilgilendirme politikası hakkındaki görüşünü sormuştu. Gözetim Kurulu’nun konuya ağırlık vermesi biraz zaman aldı ancak nisan ayında grup, Meta’nın COVID-19 hakkında “yakın ve önemli fiziksel zarar riskine doğrudan katkıda bulunması muhtemel” yanlış iddiaları kaldırmaya devam etmesi gerektiğini önerdi. Kurul ayrıca şirkete, politika kapsamında kaldırdığı pandemi iddialarının türlerini “yeniden değerlendirmesini” söyledi.

Meta Covid-19’u artık tehdit olarak görmeyecek

Buna ek olarak, danışma grubu Meta’nın Dünya Sağlık Örgütü’nün “bu yeni koşullarda ifade özgürlüğü ve diğer insan haklarını korumak için” COVID-19’un acil durumunu iptal etmesinden önce hazırlıklar yapmasını önerdi. DSÖ, Mayıs ayında COVID-19 acil durum atamasını kaldırdı ve ardından Meta, Gözetim Kurulu’nun tavsiyelerine yanıt verdi.

Meta güncellenmiş bir blog gönderisinde “Kurul’un rehberliği ve mevcut politikalarımızla tutarlı olarak COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarımıza daha özel bir yaklaşım benimseyeceğiz.COVID-19 halk sağlığı acil durum bildirimi olan ülkelerde, COVID-19’umuzu ihlal ettiği için içeriği kaldırmaya devam edeceğiz.” diye yazdı. “Hangi yanlış bilgi iddialarının ve kategorilerinin bu riski oluşturmaya devam edebileceğini anlamak için sağlık uzmanlarına danışıyoruz. Bu kuralları tetikleyen küresel halk sağlığı acil durum bildirimi kaldırıldığı için COVID-19 yanlış bilgilendirme kurallarımız artık küresel olarak yürürlükte olmayacak. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir