Picasso’nun sevgilisi olarak bilinen Fransız sanatçı Françoise Gilot hayatını kaybetti

The New York Times’ın haberine göre, başarılı kariyeri ve Pablo Picasso’yla çalkantılı ilişkisiyle tanınan Gilot’nun kızı Aurelia Engel, annesi Françoise Gilot’un hayatını kaybettiğini duyurdu. Engel, bir süredir kalp ve karaciğer rahatsızlıklarıyla mücadele eden annesinin, Manhattan’da bir hastanede öldüğünü söyledi.

Ayrıca, BBC’nin haberine göre, Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, döneminin en önemli sanatçıları arasında bulunan Gilot’nun ölümünün, sanat dünyası için büyük kayıp olduğunu dile getirdi.

“PICASSO İLE YAŞAMAK”

Henüz 21 yaşında, kendisinden 40 yaş büyük ve evli olan Picasso’yla tanışan Gilot, beraber geçen yaklaşık on yılın ve iki çocuğun ardından ressamı terk etmişti.

Gilot’nun 1964 yılında yazdığı “Picasso ile Yaşamak” adlı biyografisi, zamanının en çok satan kitapları arasına girmişti.

İddialara göre, Picasso, Gilot’nun eserlerinin galerilerde sergilenmesinin önüne geçmeye çalışmıştı, ancak söz konusu eserler, günümüzde başta Metropolitan Sanat Müzesi olmak üzere birçok müzede sergileniyor.

Gilot, Picasso’yla ayrılığının ardından, ABD’ye taşınarak iki evlilik yapmış ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir