Sözcü yazarı Muratoğlu: Doları hâlâ ciddi ciddi tutuyorlar

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, açıklanan ekonomi programında büyüme, enflasyon, cari açık, milli gelir hedeflerine bakmak ve onları eleştirmenin bile abesle iştigal olduğunu belirterek, “Bakacağımız tek bir hedef var; dolar kuru! Sizce artık serbest mi? Hayır! Ciddi ciddi tutuyorlar kendisini…” dedi. 

Yargıtay-AYM kriziyle ilgil olarak AYM’nin kararının uygulanmadığını ve MHP’den “AYM kapatılmalıdır” seslerinin yükseldiğini belirten Muratoğlu, bugünkü yazısında şunları kaydetti:

“Yabancı yatırımcı olsa piyasada elindeki Türk Lirası’nı dövize çevirip arkasına bakmadan kaçardı anında… Bu durumda kurlar ister istemez yükselmek zorunda kalırdı. Dolar yükselince haliyle, millet uyanırdı ülkenin gittiği yöne… Yabancı yatırımcı ülkede yok neyse…
(…)

Bizim yurt dışından gelecek çok ciddi paraya ihtiyacımız var. Bunun için swap denilen Türk Lirası ile yabancı para değiş tokuş kanallarının açılması gerekiyor. Gayet basit bir prosedür aslında…

Peki neden açılmıyor bu durumda? Yerel seçimlere kadar doların yükselmemesine ihtiyaç var. Sonrasında isterse fezaya gitsin umursamazlar. Ülkeyi çok iyi tanımışlar. İşsizlik, bütçe, enflasyon, büyüme falan hepsi hikaye… Dolardır ekonomide tek gösterge…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx