Unity, Çalışanlarının Yüzde 25’i İle Yollarını Ayıracak

Oyun motoru ve geliştirme aracı şirketi Unity, yaklaşık 1.800 çalışanını, yani toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 25’ini işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Açıklama, Unity’nin düzenleyici dosyasında duyuruldu. Özet dosyaya göre şirket bu hamlenin kendisine “uzun vadeli ve karlı büyüme için kendisini konumlandırmak üzere” yeniden yapılanmasına ve ana faaliyet alanına odaklanmasına olanak tanıyacağını söyledi. Unity, çalışanlarının dörtte birini işten çıkarmanın tek seferlik ücretinin ne olacağı konusunda herhangi bir bilgi yayınlamadı.

Bu gelişme Unity’deki kötü şansın devamı niteliğinde. Olaylar Eylül 2023’te şirketin oyun motoru bölümü için yeni bir iş modeli duyurmasıyla başladı. Orijinal plan, kodla yapılan oyunlardan birinin bir oyuncu tarafından indirilip yüklendiği her defasında geliştiricilere bir Unity Runtime kod ücreti talep etmekti. Çok sayıda Unity oyun geliştiricisi, özellikle Unity tabanlı oyunlarının ücretsiz bir hediye olarak veya Microsoft Xbox Game Pass gibi bir hizmet aracılığıyla sunulması durumunda, bu yükleme ücretinin kendilerini mali açıdan etkileyebileceğini belirterek bu hamleyi hemen protesto etti. Bu planın önerilmesinden birkaç gün sonra Unity geri adım attı. Küçük geliştiricilere yönelik Unity Personal planı tamamen ücretsiz kaldı ve Unity Pro ile Unity Enterprise planı aboneleri için şu anda üzerinde çalıştıkları oyunlar için çalışma zamanı ücreti geçerli olmayacaktı.

Birkaç hafta sonra, 2014 yılında şirketin liderliğini devralan Unity CEO’su John Riccitiello, kurulum başına çalışma zamanı protestolarından bahsetmeden aniden ayrıldığını duyurdu. Kasım ayında Unity, film yönetmeni Peter Jackson’ın Weta FX’iyle yaptığı anlaşmanın feshedilmesi nedeniyle 265 çalışanını işten çıkardı. Böylece Unity ana işine geri dönebilecekti.

Unity’de bugün yapılacak büyük kesintiler muhtemelen şirkette bir değişimin sadece başlangıcı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir