Yeni Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan: Çalışanlarımızın haklarını korumaya devam edeceğiz

Çalışma Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti. Yeni Bakan Vedat Işıkhan, görevi Vedat Bilgin‘den devraldı. Işıkhan, “Çalışanlarımızın haklarını korumaya devam edeceğiz. İşçi memur emeklilerimizin gelir seviyelerini korumak için gereken ne varsa yapacağız” dedi. 

Devir teslim töreninde konuşan Işıkhan, şunları belirtti:

“Bugün burada bir nöbet değişimi yapıyoruz her şeyden önce bana aziz milletimize hizmet etme fırsatı verdiği için Allah’a sonsuz hamd ediyorum. Böyle mühim bir görevi şahsıma tevdi ettiği için Sayın Erdoğan beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. 

Vedat Bey, önemli işlere imza attı milletimize doğrudan dokunan beklen içinde olduğu ücret düzenlemeleri, toplu sözleşmeler, EYT gibi birçok hayati konuda milletin beklentilerini karşılayacak çözümlere Cumhurbaşkanımızın iradesi ve bakanımızın gayretleri ile ulaşıldı. 

Çalışma hayatımızı koruyucu hizmet politikalarına daha fazla önem vereceğiz. İş sağlığı ve güvenliği konusunda aktif çalışmalarda bulunacağız. Çalışanlarımızın haklarını korumaya devam edeceğiz. Engellilerimizin, gençlerimizin ve kadınlarımızın çalışma hayatında daha fazla yer alanları için aktif politikayı devam ettireceğiz. 

İşçi memur emeklilerimizin gelir seviyelerini korumak için gereken ne varsa yapacağız.

İşimizi yaparken rehberimiz Cumhurbaşkanımızdır. Onun çizdiği ekonomik model olan üretim, istihdam, ihracat, büyüme hedeflerine adım adım yaklaşıyoruz”

“Aktüel sorunlar hiç bitmeyecek”

Bilgin ise şu ifadeleri kullandı:

“Aktüel sorunlar hiç bitmeyecek, bu aktüel sorunlar çalışma hayatının gündelik siyasetin de bir parçası sorunlar çözüldükten yeni sorunlar üst üste geliyor. Burada yaklaşık 2 yılı geçtik, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çok büyük sorunların üstünden geldik. Ben öğrenciydim. Bunu birkaç TV programında anlattım. Değerli basın mensupları ile paylaştım. Öğrenci iken bir fabrikanın duvarına asgari ücretten vergi alınmasın yazısı yazmıştım. Bunu rahmetli Başbakan Ecevit parti programına koydu ama bu sorunu çözmek bize nasip oldu. Sadece asgari ücret vergi dışı bırakılmadı bütün ücretlerin asgari ücret kadarı vergi dışı bırakıldı. 

Türk emekçileri 60 yıllık sorunun çözümünü onlara sunmayı hiçbir zaman unutmayacağım. EYT meselesi var. Nereye gitsek onlarla karşılaşıyorduk. Burada ekonomik mesele ile sosyal mesele arasındaki ilişkiyi korumak açısından Cumhurbaşkanımızın verdiği destek bizim çalışmalarımızı kolaylaştırdı. 3600 meselesi var. Kamu çalışanlarının ek göstergesi, geçici işçiler var. Onları geçici işçi olmaktan çıkardık. Sözleşmeli personele kadro tahsisi yaptık.

SGK personelimiz olağanüstü gayret gösterdi. Bizim yılda emekli ettiğimiz sayı 350 bindi. Biz yaklaşık 3 ayda 1,5 milyon EYT üzerinden emekli ettik çok az insan kaldı onların da dosyaları birleştiriliyor sorunları çözülecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir