Zonguldak’taki kayıp denizcilerden 11. günde de iz yok

DHA

Zonguldak’ta yaşanan fırtına felaketinde batık gemideki denizcilere ulaşma çabaları sürüyor…

ilçesi açıklarında 19 Kasım’da fırtına nedeniyle mendireğe çarpıp, batan ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinin 12 mürettebatı ile iletişim kesildi.

Geminin batmasının ardından 12 Türk denizciye ulaşmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özel birliklerinden SAT komandoları, kayıp denizcileri bulmak için havadan, karadan ve denizden arama kurtarma çalışması başlattı.

5 cansız bedene ulaşıldı

Gemi personelinden 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, hafta sonu etkili olan fırtına nedeniyle denizdeki arama çalışmalarına ara verildi. Dün havanın düzelmesiyle deniz ve havadan arama kurtarma çalışmaları yeniden başladı.

Çalışmalara, denizaltı kurtarma ve enkaz kaldırma kabiliyetiyle bilinen ‘TCG Akın’ isimli gemi de katıldı. Dalgıçlar da geminin batığında arama çalışması yaptı.

11 gündür haber yok

Kayıp olan kaptan Cemal Turan, 3’üncü Kaptan Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Usta Gemici Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar ve Yağcı Ömer Hebip’in bulunması için yapılan çalışmalar, yağmur ve rüzgarlı havaya rağmen 11’inci gününde de devam etti.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx